בחווה מופעלים שילוב של כלים טיפוליים היוצרים סביבה שיקומית מעשירה ומעצימה:

כוחה הטיפולי של הפעילות בטבע עבור נוער בסיכון ידועה. החווה נמצאת בלב אזור בעל יופי מיוחד עם מרחבים ונוף פסטורלי למרגלות ההרודיון ההיסטורי.
רב הנערים המגיעים לחווה לא יצאו לטיולים בימי חייהם- לא במסגרת ביה"ס ולא במסגרת המשפחתית. הכרת ארץ ישראל ואהבת ארץ ישראל נלמדים ברגליים באמצעות טיולי גיבוש של כל החווה ובאמצעות טיולי קבוצות קטנות.
במשך השנה יוצאים הנערים לטיולי ניווטים בעקבות שיעורי היסטוריה הנלמדים בכיתה. כך מועברת לנערים התחושה של התקופה ההיסטורית, הם מכירים אתרים הסטורים וארכיאולוגים ומתאמנים בניווטים לקראת שירותם הצבאי.

כאן נעשה שימוש במגע עם הסוס ובקשר איתו, וכן בלימוד הרכיבה, כמכשיר טיפולי המסייע לקידום מצב נפשי.רכיבה טיפולית מיושמת בהצלחה רבה בטיפול בילדים ליקויי למידה או היפר אקטיביים, ילדים עם חרדות, מתבגרים עם בעיות הסתגלות וקשיי השתלבות בחברה.
רכיבה על סוסים, כאשר היא משולבת במיומנויות של מדריכים מקצועיים, הינה חוויה טיפולית המאפשרת להגיע להצלחות רבות במגוון של בעיות כגון בעיות הסתגלות, חרדות, בעיות תקשורת וכו'… בהן אנו נתקלים בקרב נערינו. ההשפעות הן נפשיות ופיזיות( פיתוח שרירי גוף, שליטה בגוף, שיפור שיווי משקל וקצב, הורדת רמת מתחים וחרדות, פיתוח אמון, חיזוק ביטחון עצמי וכו'…)
חלק חשוב בהצלחת הרכיבה הטיפולית הוא הטיפול בסוסים עצמם, ועל כן הטיפול נעשה ע"י הנערים אחרי הדרכה והכשרה שקיבלו. כך לומד הנער לקבל אחריות, להקשיב ולגלות ערנות כלפי הסוס.

לאחרונה הוקמו מטעים חדשים של רימונים תאנים, זיתים וגפנים אשר הנערים הקימו במו ידיהם ע"י הדרכה מקצועית עם מומחים בתחום, דבר שפתח בפניהם עולם שלם בתחום האגרונומיה ופתוח החקלאות בארץ ישראל.

הוקמה אצלנו חוות חיות – "החיות של שלמה" שבוודאי כבר רובכם מכירים. שלמה הורביץ  שבמו ידיו הקים יחד עם בוגר שלנו את החווה המיוחדת שמכילה חיות רבות ומגוונות כולל פינת ליטוף, מתחם יעלים, גמלים וחמורים, פינות חמד ועוד. הכל נעשה בשיתוף הנערים בחווה, מה שמקנה להם ידע נרחב בתחום ופותח להם עולם שלם של אפשרויות בהשתלבות עבודה עם חיות בפרט והגנת הסביבה בכלל.

בחווה ישנו מועדון לנערים עם כלי נגינה וכל נער המבקש ללמוד על כלי נגינה מסוים רשאי. כך בערבי שירה במדבר או במועדון מתלווים האורגן והגיטרה לשירה בציבור.

קבלות השבת, חגים, חתונות וכו'… – כמו בכל בית נורמטיבי במשך השבוע עסוקים כולם בעבודות השונות, בלימודים, וכו'. ובשבתות ובחגים כל ה"אחים הבוגרים" שבחופשה מהצבא יושבים לשולחן ומספרים מהחוויות שעברו עליהם מאז התראו לאחרונה עם "אחיהם הצעירים", ויש זמן לשיר שירי ארץ ישראל בצוותא ולספוג קצת תרבות.הנערים סופגים תחושה של המשכיות ובית ומקבלים ביטחון כי לא יינטשו עוד לעולם.
כשמתקיים אירוע של בוגר חווה (חתונה, ברית) כל הנערים מוזמנים לשמוח בשמחתו. מעבר לגיבוש וליצירת חוויות מגבשות משותפות מגלים הנערים כי אפשר לצעוד אל עבר עתיד נורמטיבי מוקפים במשפחה תומכת וחברים.

השימוש בפעילות אתגרית ככלי טיפולי מאפשרת לחניכים להתמודד בתנאי שדה עם קשיים ולבנות ביטחון עצמי. במסגרת החווה מתקיימת פעילות אתגרית ששיאה מסע הישרדות של 100 ק"מ במדבר אשר במהלכו הנערים מגלים את עצמם הן בהיבט החברתי והן בפסים פיזיים ונפשיים כאחד, דבר הגורם להם לעליית מדרגה בתהליך השיקומי ובפרספקטיבה על חייהם.

בגלל ההכנה לצבא ישנו דגש על פעילות גופנית בחווה. הנערים אינם מחויבים להגיע לשיעורי התעמלות אך בגלל הרצון להגיע מוכנים לקראת ימי סיירות ולהתגייס ליחידות קרביות כשהם בשיא הכושר מתקיימים ריצות למרחקים ארוכים, משחקי כדורסל וחדר כושר מאובזר הקיים בחווה.