חוות "שדה-בר" הינה מעון לבנים בקצה הרצף הטיפולי, שמופעלת בהתנדבות מלאה.
מטרת המעון היא חסות וקורת גג לנערים שאינם מתאימים למסגרות נורמטיביות ואינם מתאימים למערכות הקיימות בחוק הקשורות למוסדות סגורים.
החווה מהווה בית חם ומשפחה אמיתית לנערים חסרי עורף משפחתי.
החווה הוקמה לפני 30 שנה מתוך מטרה להעניק לאותם נערים בית וסביבה תומכת, בהם יוכלו להרגיש מספיק אמון, אהבה וביטחון עצמי כדי שפצעיהם יגלידו והם יוכלו לצעוד אל עבר העתיד ככל נער ונערה בישראל ולהפוך מנטל על החברה לתורמים לה.

הנערים המגיעים לחווה הם נערים בסיכון המופנים ע"י גורמי שונים ומקום זה הופך ביתם לכל דבר ועניין. ההסתגלות בשלבים כוללת מתן מענה פיזי רגשי והתנהגותי. ובמקביל פדגוגי טיפולי ותעסוקתי. גילם מתפרס בטווח של ראשית גיל ההתבגרות עד גיוסם לצבא ועד בכלל, תוך מעבר של תהליך שיקומי חברתי ושילוב במערכת החברתית הנורמטיבית במסגרת החווה ובמסגרות חיצוניות אפשריות.
אופן ניהול המקום מבוסס על עבודתם של הנערים תוך כדי לימוד עיוני והשלמת פערים לימודיים עד כדי הבאתם לבגרות עפ"י דרישות משרד החינוך ע"י מורים מתנדבים. אנו אף משתפים פעולה עם אוניברסיטת אריאל למגמת הנדסאי בניין.
הנערים מוכנים ומביעים נכונות להשתלב בלימודים מתוך תפיסה פנימית ומוטיבציה לחשיבות השלמת המערכת הלימודית לצורך המשך קידומם.
דרך עבודות חקלאיות בשדות, בחממות ובמטעי הזיתים שבשטח החווה מתחזק הקשר לארץ ובדרך זו לומדים הנערים שיעור חשוב בעבודה קשה ואחריות. באמצעות טיפוח וגידולם של בעלי החיים השונים בחווה מוצאים הילדים מרפא לצלקות שבנפשם ואוגרים אומץ להיפתח גם כלפי בני-אדם.

שרים, אנשי ציבור, הורים ושופטים מספרים:

"כאחראי על הכשרות בכל איזור גוש עציון, התוודעתי לחוות הנוער שדה בר אשר הוקמה לפני כ-12 שנים, במטרה להציל נוער שוליים שירד על לדיוטא התחתונה ממש... בחווה זו מקבלים הנערים חום ואהבה, טיפול פסיכולוגי צמוד ועזרה בכל התחומים. מלמדים אותם להעריך את עצמם עד שאותם נערים משתלבים לאט ובטוח בחברה... ובונים עתיד טוב יותר. זכות חשובה להיות לעזר ואחיסמך להצלת נפשות ממש... זכות המצווה תגן בעדכם ובעד משפחתכם ותזכו לכל מילי דמיטב, אמן."

הרב אליהו י. אבא שאול
15.10.2009

"שיקום זה לא מדע. אני הראשון ששלח צעיר לחווה של יוסי שדה בהר חברון. נשלחו אליו נערים שלא הצליחו לשקם בשום מוסד אחר. בשום דרך אחרת. נערים שנחשבו לאבודים. אל תשאלו אותי איך, אחוז גדול מאד מהם משתקם. רבים שהיו בתחתית, ללא בית, חזרו אליו לעבוד בחווה. ביקרתי שם פעמיים. אתה רואה נערים שהצליחו לצאת מן הפשע כנגד כל סיכוי"

השופט בדימוס בן דור
מתוך ראיון בעיתון 'הלישכה' של לישכת עו"ד

"יוסי וכל משפחת שדה בר!
סוף סוף הגעתי, הסתובבתי, ראיתי ושמעתי. והנה חלום (שלי) הולך ומתגשם. מתברר שיש אפשרות ואולי אף חובה לתת לכל נער את "ההזדמנות הנוספת" וכאשר הוא מגיע בשלב המתאים, למקום המתאים ולאנשים המתאימים, הוא חוצה גבולות חזרה אל החברה. הוא מתפקד ותורם אולי אפילו יותר מבני גילו ה"נורמטיביים" נהניתי והתרגשתי מאד"

אברהם שיינפלד
נשיא בית המשפט לנוער
19.8.2004

"למזלו הטוב של הנאשם, נקלט לפני כחודשיים בחוות שדה בר, שבה מנהל המוכר לבית המשפט כאשיות חמה, אכפתית, ומיוחדת מאד, ולזכותו נערים רבים שהגיעו במצב דומה לזה של הנאשם אליו ולאחר טיפול ממושך בחוות שדה בר, הגיעו לסיירות נבחרות של צה"ל. פעם ראשונה בחייו העלובים, זכה הנאשם ליחס חם ואוהב ובמצבו החל להסתמן שינוי חיובי מאד, שבלט גם בהופעתו ובדבריו בביהמ"ש"

מתוך פסיקת השופט מלמד
נשיא בית משפט השלום לנוער
29.1.2001

"ליוסי ולחוות שדה בר,
לבוא ולהתרגש ממש על שאתה לוקח את ילדי בר ומוציאים מהם פרחים נפלאים. נפלא לדעת שעוד יש אנשים כמוך, יוסי"

השר חיים רמון
נכתב בספר אורחים בעת ביקורו בחווה

"ליוסי ולצוות 'שדה בר',
מאד מרגש לראות את עבודת הקודש שהנכם עושים בחווה. התוצאות נפלאות... אין ספק שהנכם מבצעים עבודה חינוכית חשובה ביותר. התרשמתי מאד לטובה ויישר כח"

מר מיכאל ביטון, ראש מינהל חינוך במשרד החינוך
נכתב בספר אורחים בעת ביקורו בחווה
3.1.2000

"למשפחת חוות 'שדה בר' וליוסי שדה המדהים,
יישר כח על שאתם עושים את הלא יאומן. גרמתם לי להתרגשות רבה. נסייע כמיטב יכולתנו לעבודת הקודש. בהצלחה!"

שרת החינוך לימור ליבנת
נכתב בספר אורחים בעת ביקורה בחווה
26.6.2001

"לכב' מר יוסי שדה, שלום רב, הייתה לי הזכות להכיר אותך ואת שדה בר... הייתי בחווה וגם נפגשתי עם חלק מהנערים בהזדמנויות נוספות, ועלי לציין שהמפעל של שדה בר הוא מפעל חיים (שלך) להצלת חיים, לתת חיים חדשים וטובים יותר לאלה שלא זכו לכך בעברם כילדים. שדה בר הוא מקום בו יש אנשים טובים באמצע הדרך. הפרוגרמה הטיפולית אותה קראתי, מעידה על המחשבה, הרגישות והחכמה אותם הנכם משקיעים ולכן גם מצליחים. עבודה קשה שנעשית עם לב ונשמה, הבנה ואהבה"

לבנה אברמוביץ
מנהלת אגף בכיר, משרד החינוך
3.7.2005

חוות שדה בר